Starší mladším, mladší starším

Debata v rámci letošního Sdílka věnovaná péči o dříve narozené příliš mnoho zájemců nepřilákala. Porubští senioři jsou se svým životem na osmáku nejspíš docela spokojení, necítí se být na okraji zájmu porubské radnice a nemají potřebu domáhat se nějaké nápravy.

Péče a relativní dostatek nejsou vše. K pocitu smysluplného života patří také to, že nás někdo potřebuje, máme komu co předávat, chceme se sami něco nového učit.

Jako dobrý výsledek mezigenerační spolupráce funguje např. již řadu let projekt Paměti národa "Příběhy našich sousedů". Žáci několika porubských škol vyhledávají pamětníky historických událostí, jejich vyprávění zpracovávají a prezentují svým spolužákům i rodičům. Byli bychom rádi, kdyby se výstava, jejíž vernisáž na Hlavní tř. u Floridy proběhne 9. září v 17. hod. a potrvá až do 24. října, stala příležitostí k připomenutí 75. výročí osvobození Poruby.

Setkání příslušníků dvou vzdálených generací je nepochybně obohacením obou stran. Potřeba srozumitelně vysvětlit dobové reálie např. umožňuje starším porozumět prožívání mladších.

Přijďte si to vyzkoušet!